Skip to content

770 E Grant AveVineland, NJ 08360

Built 1998

Last Sale Price
$167,981
Last Sale Date
Jul 27, 1998

Property Information

Block6202
Lot50
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,280
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
18%
Improvement Value:$159,400
82%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,209+0.7%
2024$6,168+5.0%
2023$5,875+2.9%
2022$5,708+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$167,981
DeedBook 2309, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1998