Skip to content

1472 E Grant AveVineland, NJ 08361

Built 1915

Last Sale Price
$138,500
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block6301
Lot60
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,195
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
24%
Improvement Value:$136,700
76%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,728+0.7%
2024$5,690+5.0%
2023$5,420+2.9%
2022$5,266+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 2760, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1915