Skip to content

2003 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1917

Last Sale Date
Jan 29, 2068

Property Information

Block6301
Lot158
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,205
Acreage4.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
30%
Improvement Value:$123,200
70%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,604+0.7%
2024$5,567+5.0%
2023$5,303+2.9%
2022$5,152+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,740
Sq Ft2,205DeedBook 4191, Page 6804Recorded3/11/2020

Property Sale

Sale
$140,500

From:

To:

Sq Ft2,205DeedBook 4168, Page 7131Recorded7/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1917