Skip to content

1951 S Lincoln AveVineland, NJ 08361

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2011

Property Information

Block6402
Lot120
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class---
Description1S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
16%
Improvement Value:$244,100
84%
Total Assessment$292,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,304+0.7%
2024$9,242+5.0%
2023$8,804+2.9%
2022$8,553+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1732, Page 114