Skip to content

2986 Thornhill RdVineland, NJ 08361

Built 2001

Last Sale Price
$265,900
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block6402
Lot52
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,884
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
20%
Improvement Value:$164,000
80%
Total Assessment$205,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,534+0.7%
2024$6,490+5.0%
2023$6,183+2.9%
2022$6,006+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,900

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 4196, Page 315Recorded7/21/2020

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 4147, Page 8143Recorded12/8/2016

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 2626, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 2001