Skip to content

2373 Bella Rosa CtVineland, NJ 08361

Built 2004

Last Sale Price
$221,660
Last Sale Date
Nov 19, 2004

Property Information

Block6402
Lot83
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,884
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
23%
Improvement Value:$177,200
77%
Total Assessment$228,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,285+0.7%
2024$7,237+5.0%
2023$6,894+2.9%
2022$6,697+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$221,660
DeedBook 2788, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 2004