Skip to content

2111 Swan DrVineland, NJ 08361

Built 1972

Last Sale Price
$82,900
Last Sale Date
Jul 18, 1986

Property Information

Block6403
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,638
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
23%
Improvement Value:$121,800
77%
Total Assessment$159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,063+0.7%
2024$5,029+5.0%
2023$4,791+2.9%
2022$4,654+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$82,900
DeedBook 1614, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1972