Skip to content

2595 Brookfield StVineland, NJ 08361

Built 1984

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 14, 2012

Property Information

Block6405
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,430
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
21%
Improvement Value:$147,100
79%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,925+0.7%
2024$5,886+5.0%
2023$5,607+2.9%
2022$5,447+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4098, Page 7157

Property Sale

Sale
$133,900
DeedBook 2653, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1984