Skip to content

3719 Hance Bridge RdVineland, NJ 08361

Built 1984

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 10, 2020

Property Information

Block6506
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,404
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
20%
Improvement Value:$134,700
80%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,362+0.7%
2024$5,326+22.1%
2023$4,363+2.9%
2022$4,238+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,404DeedBook 4192, Page 2494Recorded3/25/2020

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 2789, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1984