Skip to content

2537 Brookfield StVineland, NJ 08361

Built 1975

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block6405
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,384
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
20%
Improvement Value:$148,800
80%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,929+6.6%
2024$5,561+5.0%
2023$5,297+2.9%
2022$5,146+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 4175, Page 1270Recorded12/31/2018

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 4057, Page 4390

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 2854, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1975