Skip to content

2579 Brookfield StVineland, NJ 08361

Built 1972

Last Sale Price
$28,900
Last Sale Date
Jun 10, 1973

Property Information

Block6405
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,470
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
24%
Improvement Value:$117,500
76%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,932+0.7%
2024$4,899+5.0%
2023$4,667+2.9%
2022$4,534+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$28,900
DeedBook 1210, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1972