Skip to content

3098 Hance Bridge RdVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Mar 20, 1998

Property Information

Block6903
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,536
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
23%
Improvement Value:$89,600
77%
Total Assessment$117,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,728+0.7%
2024$3,704+5.0%
2023$3,528+2.9%
2022$3,428+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 2292, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1968