Skip to content

3250 Hance Bridge RdVineland, NJ 08361

Built 1978

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block6411
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,876
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
22%
Improvement Value:$137,200
78%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,363+1.3%
2024$5,295+5.2%
2023$5,032+4.8%
2022$4,799+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2732, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1978