Skip to content

2533 Bartholomew DrVineland, NJ 08361

Built 1967

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Sep 30, 2015

Property Information

Block6504
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,200
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
18%
Improvement Value:$149,200
82%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,801+0.7%
2024$5,763+5.0%
2023$5,490+2.9%
2022$5,333+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 4133, Page 7497Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 2731, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1967