Skip to content

3762 Hance Bridge RdVineland, NJ 08361

Built 1987

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 1, 2004

Property Information

Block6507
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,148
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
17%
Improvement Value:$162,500
83%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,263+0.7%
2024$6,222+5.0%
2023$5,927+2.9%
2022$5,757+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2754, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1987