Skip to content

2781 Rosemary AveVineland, NJ 08361

Built 1988

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Dec 10, 2008

Property Information

Block6503
Lot52
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,196
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
18%
Improvement Value:$143,300
82%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,543+0.7%
2024$5,507+5.0%
2023$5,246+2.9%
2022$5,096+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 4053, Page 277

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,210DeedBook 4006, Page 9695Recorded8/8/2006

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 2341, Page 248

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 2039, Page 99

Property Sale

Sale
$80,596
DeedBook 1746, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1988