Skip to content

2496 S Lincoln AveVineland, NJ 08361

Built 1984

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Sep 20, 2002

Property Information

Block6801
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,296
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
26%
Improvement Value:$106,900
74%
Total Assessment$145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,623+0.7%
2024$4,593+5.0%
2023$4,375+2.9%
2022$4,250+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2616, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1984