Skip to content

947 E Elmer RdVineland, NJ 08360

Built 1987

Last Sale Price
$75,300
Last Sale Date
Dec 28, 1990

Property Information

Block6202
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,296
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
21%
Improvement Value:$131,400
79%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,045+0.7%
2024$5,010+5.2%
2023$4,761+3.1%
2022$4,618+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,300
DeedBook 1878, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1987