Skip to content

1669 Gardner StVineland, NJ 08360

Built 2003

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 3, 2020

Property Information

Block6901
Lot152
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,111
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
25%
Improvement Value:$121,900
75%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,180+0.7%
2024$5,146+5.0%
2023$4,902+2.9%
2022$4,762+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,111DeedBook 4193, Page 4859Recorded5/5/2020

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,111DeedBook 4120, Page 9561Recorded9/11/2014

Property Sale

Sale
$115,450
DeedBook 2660, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 2003