Skip to content

1717 Gardner StVineland, NJ 08361

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2012

Property Information

Block6901
Lot155
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,587
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
23%
Improvement Value:$128,700
77%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,352+0.7%
2024$5,317+5.0%
2023$5,065+2.9%
2022$4,920+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4084, Page 2240

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 1939, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1992