Skip to content

2526 Cavallo DrVineland, NJ 08361

Built 1997

Last Sale Price
$204,500
Last Sale Date
Apr 13, 2020

Property Information

Block6901
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,595
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
23%
Improvement Value:$162,900
77%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,760+0.7%
2024$6,715+5.0%
2023$6,397+2.9%
2022$6,214+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$204,500
Sq Ft1,595DeedBook 4194, Page 5557Recorded6/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 1997