Skip to content

2215 Civil War RdVineland, NJ 08361

Built 2003

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 17, 2003

Property Information

Block6901
Lot183
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,217
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
20%
Improvement Value:$201,700
80%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,024+0.7%
2024$7,971+5.0%
2023$7,593+2.9%
2022$7,376+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2697, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 2003