Skip to content

2440 Valhalla RdVineland, NJ 08361

Built 2007

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 16, 2023

Property Information

Block6901
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,073
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
14%
Improvement Value:$317,600
86%
Total Assessment$369,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,759+0.7%
2024$11,681+5.0%
2023$11,127+2.9%
2022$10,809+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft4,073DeedBook 4239, Page 8217Recorded3/27/2023

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 4058, Page 8660

Property Sale

Sale
$483,598
DeedBook 4028, Page 8899

Property Built

Built

Year Built: 2007