Skip to content

2740 Fruit StVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$72,900
Last Sale Date
Sep 14, 1994

Property Information

Block6901
Lot54
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,583
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,200
21%
Improvement Value:$83,000
79%
Total Assessment$105,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,350+0.7%
2024$3,327+5.0%
2023$3,170+2.9%
2022$3,079+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook 2074, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1969