Skip to content

2926 Athens WayVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$63,500
Last Sale Date
Oct 21, 1988

Property Information

Block6904
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,583
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
17%
Improvement Value:$112,300
83%
Total Assessment$134,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,292+0.7%
2024$4,264+5.0%
2023$4,062+2.9%
2022$3,946+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 1751, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1969