Skip to content

3069 Athens WayVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Aug 25, 1989

Property Information

Block6902
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,530
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
22%
Improvement Value:$83,700
78%
Total Assessment$106,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,397+0.7%
2024$3,375+5.0%
2023$3,215+2.9%
2022$3,123+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 1804, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1969