Skip to content

3021 Diamond DrVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$75,890
Last Sale Date
Nov 9, 2015

Property Information

Block6912
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,504
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
20%
Improvement Value:$87,200
80%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,471+0.7%
2024$3,448+5.0%
2023$3,284+2.9%
2022$3,190+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$75,890
DeedBook 4135, Page 2276

Property Built

Built

Year Built: 1969