Skip to content

3126 Hance Bridge RdVineland, NJ 08361

Built 1967

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 16, 2014

Property Information

Block6903
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,536
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
22%
Improvement Value:$91,900
78%
Total Assessment$117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,751+0.7%
2024$3,726+5.0%
2023$3,549+2.9%
2022$3,448+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 1870, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1967