Skip to content

3110 Hance Bridge RdVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Date
Feb 21, 2069

Property Information

Block6903
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,583
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,200
22%
Improvement Value:$88,500
78%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,620+0.7%
2024$3,596+5.0%
2023$3,426+2.9%
2022$3,328+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft1,583DeedBook 4145, Page 5986Recorded9/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1968