Skip to content

3004 Hance Bridge RdVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Feb 16, 1973

Property Information

Block6903
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,583
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,100
24%
Improvement Value:$79,500
76%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,080+0.7%
2024$3,059+5.4%
2023$2,902+3.2%
2022$2,812+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 1205, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1969