Skip to content

2978 London LnVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Feb 4, 2015

Property Information

Block6910
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,508
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
23%
Improvement Value:$80,000
77%
Total Assessment$103,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,299+0.7%
2024$3,277+5.0%
2023$3,121+2.9%
2022$3,032+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 4125, Page 5108Recorded2/11/2015

Property Sale

Sale
$72,500

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 4114, Page 9879Recorded3/11/2014

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 1480, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1969