Skip to content

3007 Diamond DrVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2019

Property Information

Block6912
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,557
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
20%
Improvement Value:$86,200
80%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,189+0.7%
2024$3,166+5.4%
2023$3,004+3.2%
2022$2,911+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook 1279, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1969