Skip to content

3037 Diamond DrVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$184,370
Last Sale Date
Jan 26, 2007

Property Information

Block6912
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,778
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,500
19%
Improvement Value:$103,300
81%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,787+0.7%
2024$3,761+5.3%
2023$3,570+3.2%
2022$3,461+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$184,370
DeedBook 4018, Page 1382

Property Built

Built

Year Built: 1968