Skip to content

2989 Diamond DrVineland, NJ 08361

Built 2020

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block6912
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-1AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
19%
Improvement Value:$177,200
81%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,925+0.7%
2024$6,880+5.0%
2023$6,553+2.9%
2022$6,366+447.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,504DeedBook 4198, Page 6320Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$56,000
Sq Ft1,504DeedBook 4195, Page 2849Recorded6/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020