Skip to content

2848 S Delsea Dr(Unit C3A)Vineland, NJ 08360

Built 1993
Commercial

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block7001
Lot1707
QualifierC3A
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,018
Acreage3.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,500
24%
Improvement Value:$374,500
76%
Total Assessment$495,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,761+0.7%
2024$15,657+5.0%
2023$14,914+2.9%
2022$14,489+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft4,018DeedBook 4155, Page 2348Recorded7/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$480,000
DeedBook 1999, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1993