Skip to content

2898 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block7102
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description1S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,910
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,200
40%
Improvement Value:$144,800
60%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,642+0.7%
2024$7,591+5.0%
2023$7,231+2.9%
2022$7,025+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft3,910DeedBook 4161, Page 7175Recorded12/29/2017

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 2467, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1983