Skip to content

191 Hendricks AveVineland, NJ 08360

Built 1957

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Sep 15, 2015

Property Information

Block7002
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,171
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,500
27%
Improvement Value:$81,600
73%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,569+0.7%
2024$3,546+5.0%
2023$3,378+2.9%
2022$3,281+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$106,000

From:

To:

Sq Ft1,171DeedBook 4133, Page 1Recorded9/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1957