Skip to content

655 Sheridan AveVineland, NJ 08361

Built 1955

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
May 28, 1999

Property Information

Block7108
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0071

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,132
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
30%
Improvement Value:$87,100
70%
Total Assessment$124,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,958+0.7%
2024$3,932+5.0%
2023$3,745+2.9%
2022$3,638+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 2367, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1955