Skip to content

2835 S Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1995
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$724,500
Last Sale Date
Nov 18, 2025

Property Information

Block7002
Lot51
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description1S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage10,994
Acreage1.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,300
29%
Improvement Value:$800,300
71%
Total Assessment$1,119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,648+0.7%
2024$35,413+5.0%
2023$33,734+2.9%
2022$32,771+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$724,500
Sq Ft10,994DeedBook 4283, Page 187Recorded3/18/2026

Property Built

Built

Year Built: 1995