Skip to content

940 Arbor Ct WestVineland, NJ 08360

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2020

Property Information

Block701
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,031
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
13%
Improvement Value:$273,300
87%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,985+0.7%
2024$9,919+5.0%
2023$9,449+2.9%
2022$9,179+1.4%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$23,302
DeedBook 4087, Page 6950

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4006, Page 4652

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 2887, Page 319

Property Sale

Sale
$3,780
DeedBook 1307, Page 294