Skip to content

1089 W Arbor AveVineland, NJ 08360

Built 2002

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Apr 9, 2001

Property Information

Block701
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,950
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
13%
Improvement Value:$273,200
87%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,960+2.0%
2024$9,767+5.0%
2023$9,304+2.9%
2022$9,039+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2504, Page 286

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1651, Page 134