Skip to content

180 E Butler AveVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block7101
Lot80
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,658
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
13%
Improvement Value:$246,800
87%
Total Assessment$283,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,023+0.7%
2024$8,964+5.0%
2023$8,539+2.9%
2022$8,295+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,658DeedBook 4225, Page 4903Recorded4/12/2022

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 1219, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1974