Skip to content

3089 S East BlvdVineland, NJ 08360

Built 1916

Last Sale Date
Jul 23, 2064

Property Information

Block7101
Lot87
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,977
Acreage2.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
26%
Improvement Value:$135,200
74%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,817+0.7%
2024$5,779+5.0%
2023$5,505+2.9%
2022$5,348+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,977DeedBook 4273, Page 5192Recorded8/1/2025

Property Built

Built

Year Built: 1916