Skip to content

2949 S East BlvdVineland, NJ 08360

Built 1918

Last Sale Date
Feb 25, 2052

Property Information

Block7101
Lot93
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,386
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,700
26%
Improvement Value:$100,800
74%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,314+0.7%
2024$4,286+5.0%
2023$4,083+2.9%
2022$3,966+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4077, Page 8009

Property Built

Built

Year Built: 1918