Skip to content

697 E Sherman AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2010

Property Information

Block7102
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-B-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,216
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
22%
Improvement Value:$106,400
78%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,353+0.7%
2024$4,324+5.0%
2023$4,119+2.9%
2022$4,001+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951