Skip to content

910 E Grant AveVineland, NJ 08361

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2013

Property Information

Block6301
Lot90
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,219
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
19%
Improvement Value:$95,400
81%
Total Assessment$117,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,748+0.7%
2024$3,723+5.0%
2023$3,546+2.9%
2022$3,445+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1948, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1952