Skip to content

3031 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block7104
Lot64
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,412
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
28%
Improvement Value:$111,400
72%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,961+0.7%
2024$4,928+5.0%
2023$4,694+2.9%
2022$4,560+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 2518, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1925