Skip to content

1336 Roosevelt BlvdVineland, NJ 08361

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2008

Property Information

Block5902
Lot73
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,352
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
30%
Improvement Value:$110,000
70%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,999+0.7%
2024$4,966+5.0%
2023$4,730+2.9%
2022$4,595+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 1817, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1925