Skip to content

1168 Roosevelt BlvdVineland, NJ 08361

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2064

Property Information

Block5902
Lot81
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,380
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
28%
Improvement Value:$119,100
72%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,042+0.7%
2024$5,007+5.2%
2023$4,758+3.1%
2022$4,615+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1018, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1924