Skip to content

576 Sheridan AveVineland, NJ 08361

Built 1951

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block7106
Lot65
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,142
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
23%
Improvement Value:$139,300
77%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,795+0.7%
2024$5,757+5.0%
2023$5,484+2.9%
2022$5,327+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 4157, Page 9323Recorded9/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1951